Outlaws by Dnevnik Seznam forumov Outlaws by Dnevnik
Izobčenci ukinjenega dnevnikovega foruma
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Mi imamo!

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Outlaws by Dnevnik Seznam forumov -> Pri nas
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Sine



Pridružen/-a: 04.11. 2006, 15:41
Prispevkov: 2471
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 07 Jul 2009 06:49    Naslov sporočila: Mi imamo! Odgovori s citatom

Novice.Dnevnik.si Novice/Slovenija
Za javno razsvetljavo na prebivalca porabimo dvakrat več elektrike kot Nemci
Slovenija je v samem vrhu evropskih držav po porabi električne energije za javno razsvetljavo - Svetilke postopoma nadomeščajo z ustreznejšimi, a njihovo število ni omejeno

Slovenija - torek, 07.07.2009 Tekst: Blaž Mazi

Ljubljana - Slovenija na prebivalca za javno razsvetljavo porabi dvakrat več električne energije, kot denimo znaša nemško povprečje, pri čemer se z veliko porabo soočajo v skoraj vseh slovenskih občinah. Izsledki raziskave društva Temno nebo, v katerem se ukvarjajo s preprečevanjem svetlobnega onesnaženja, kažejo, da pri nas na prebivalca za javno razsvetljavo porabimo 84 kilovatnih ur električne energije, medtem ko znaša evropsko povprečje 50 kilovatnih ur.




"Če bi Slovenija imela skromnejšo javno razsvetljavo, kot jo imajo denimo v Nemčiji, bi vsako leto prihranili za približno deset milijonov evrov električne energije," je opozoril Andrej Mohar iz društva Temno nebo Slovenije (TNS).
Problem na papirju urejen - na potezi država

Pred dvema letoma je bila tudi na pobudo TNS in naravovarstvenikov sprejeta uredba o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja, ki prepoveduje svetenje nad vodoravnico, svetilke pa morajo svetiti neposredno v tla. "Zelo verjetno je, da že v 16 letih v Sloveniji ne bomo več videli Rimske ceste, saj uredba na drugi strani vseeno ne preprečuje nameščanja novih svetilk," je opozoril na izginjanje zvezdnatega neba dr. Herman Mikuž iz astronomskega geofizikalnega observatorija Golovec. V TNS bodo zato nadaljevali pobude, da bi država omejila število svetilk, ki jih bo še dovoljeno namestiti.

Kljub temu po mnenju TNS uredba vseeno prinaša rezultate. "Na ljubljanskih vpadnicah so z zamenjavo svetilk zmanjšali porabo električne energije za 40 odstotkov, ceste pa so še lepše in boljše osvetljene, ker nova tehnologija svetilk to omogoča," je poudaril Andrej Mohar. Med pozitivnimi učinki uredbe je Mohar izpostavil dejstvo, da se med vožnjo voznikom manj blešči, saj javna razsvetljava sveti neposredno v tla, ne pa v vse smeri. "Omeniti je treba tudi varovanje živali, ki so dejavne ponoči in med katerimi je veliko žuželk, ki so pomembne v procesu opraševanja," je razložil Mohar in pojasnil, da jih nove svetilke ne privlačijo več, zaradi česar jih manj konča na vetrobranskih steklih.

"Slovenija je problem uredila na papirju, primeri dobre prakse vsekakor so, vendar mora država zdaj javno razsvetljavo primerno urediti," je dodal Mohar.
Javna razsvetljava v vsako vas

"Položaj se vsekakor izboljšuje, saj izvajalci že nadomeščajo svetilke z ustreznimi, varčnejšimi svetilkami," je priznal dr. Mikuž, ki je hkrati opozoril, da imamo v Sloveniji velik problem, saj uredba ne določa in ureja, "kdaj in če sploh je na številnih lokacijah razsvetljava sploh potrebna".

Potrebovali bi sociološko in psihološko razlago, zakaj po občinah tako obsežno in močno osvetljujejo, je prepričan dr. Mikuž, saj smo zaradi tega "po porabi električne energije za javno razsvetljavo v EU med rekorderji". Mikuž je poudaril, da občine "velikokrat denar trošijo nenamensko, še najlažje pa je zgraditi javno razsvetljavo," saj ni potrebnih zapletenih upravnih postopkov.

"Še tako majhna vas, pa čeprav zaselek s tremi hišami, ima zelo svetlo javno razsvetljavo," je dejal Mikuž in opozoril na primer osvetljene črnovaške ceste, ki poteka čez Ljubljansko barje in je na naravovarstvenem območju. Za razliko od Avstrije, kjer krožišča in križišča zunaj naselij ter izvozi z avtocest niso osvetljeni, pri nas temu ni tako.
Občine v eno, država v drugo smer

"Občine so v tem trenutku odgovorne začeti menjavati svetilke javne razsvetljave, kar pa jim je naloženo seveda postopoma," je pojasnila predsednica Skupnosti občin Slovenije Jasmina Vidmar. S podatki o porabi v električne energije "se lahko manipulira preprosto zato, ker je treba vedeti, katera mesta in kaj se primerja," je dodala Vidmarjeva, ki je hkrati priznala, da je "bilo v preteklosti na tem področju premalo storjenega," a uredba po njenih besedah "ne zavezuje samo občin, temveč tudi državo".

Največ elektrike za javno razsvetljavo, več kot 145 kilovatnih ur na prebivalca, v Sloveniji porabijo v občini Trzin. "Vzrok tiči predvsem v zelo osvetljeni državni štiripasovnici, ki poteka po vsej dolžini občine in na kateri je osvetljavo načrtovala država," je pojasnil župan Tone Peršak. "Direkcijo za ceste smo prosili za zmanjšanje svetilnosti ali pa da bi na prepogostih stebrih z dvojnimi lučmi svetila samo ena luč, a posluha za naše prošnje preprosto ni," je dodal župan, saj takšno ureditev trzinske obvoznice narekujejo predpisi.

Slovenija rekorderka po porabi

Slovenske občine porabijo povprečno 84 kWh električne energije na prebivalca. Denimo na Dunaju, ki ima okoli 1,650.000 prebivalcev, porabijo za javno razsvetljavo 34 kWh na prebivalca. V evropskem merilu je Slovenija v samem vrhu in ne zaostaja veliko za "najbolj svetlobno onesnaženo državo v Evropi" Belgijo, kjer porabijo 107 kWh na prebivalca. Evropsko povprečje je 50 kWh na prebivalca.


Kaj je svetlobno onesnaževanje?

Svetlobno onesnaževanje je nenadzorovano uhajanje umetne svetlobe zunaj cilja osvetlitve, še posebno tisto, ki je usmerjeno nad vodoravnico. Posledice so žarenje nočnega neba nad mesti, bleščanje, zmanjšana nočna vidljivost in nepotrebna poraba energije. Končni rezultat je vedno bolj osvetljeno nočno nebo in izginjanje zvezd in noči kot naravne danosti.

Svetlobno onesnaževanje negativno vpliva na biosfero, saj moti selitve ptic, ogroža kolonije netopirjev in gnezdenje želv ter ogroža številne vrste žuželk, od katerih spada mnogo vrst k pomembnim opraševalcem. Nevarno je tudi za zdravje ljudi, saj naj bi bile njegove posledice nespečnost, debelost, rak dojk in prostate.


Vir DNEVNIK
_________________
ČE STISNEMO PEST, NE MOREMO POBOŽATI!


Nazadnje urejal/a Sine 07 Jul 2009 14:28; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorje



Pridružen/-a: 14.11. 2006, 10:13
Prispevkov: 4904

PrispevekObjavljeno: 07 Jul 2009 11:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne dvomno imamo svtlobno onesnaženo deželo. Osbno tudi Dorje rad vidi osvetljeno cerkvico na hribčku, kar je tipična slovenska idila, a se sprašujem - zakaj mora biti osvetljena celo noč? Ko je pa tako enostavno vgraditi timer, ki bi lepo ugasnil luči, ko se večina slovencev spravi v posteljo - tam osvetljne cerkvice ne rabi več!
Da so osvetljene ulice, je dobro zaradi občutka varnost - vendar s striktno uporabo varčnega sistema osvetljevanja!
Prvič sem na lastni koži občutil to onesnaženost, ko je bil pred leti meteoritni dež in sem moral daleč v hribe, da se je nebo lepo videlo.

Je pa še ena onsaženost - ZVOČNA!!!!!!
Prav povsod te posiljujejo z glasbo. Vstopiš v lokal - glasba, stopiš v lift - glasba, vstopiš v WC - glasba, vstopiš v avtobus - glasba, v čakalnico - glasba.........!!!!
Pravzaprav nimaš nikjer več miru! Zanimivo, da se večina tega sploh ne zaveda. Pa to ni samo slušni problem, pripomore tudi k večji asocialnosti - vsak zase posluša to glasbo in se ne meni več za sočloveka. Preusmerja človekovo pozornost in krni družabnost.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
enzrovt



Pridružen/-a: 18.03. 2008, 20:14
Prispevkov: 4154

PrispevekObjavljeno: 07 Jul 2009 16:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zvocno onesnazevanje ima se drug namen - probaj normalno razmisljat ob kravalu, posebej kaki prfukneni opacupa muski. Ce si opazil po shopping centrih, povsod kjer prodajajo bullshit, recimo pofl za tinejdzerje, muska seka 100 na uro. tko da mulc k uleti not nima sanse vklopit betice pa analizirat, kaj d fak pocne. Ce je se tastar zravn, bo pa popizdu in zasikal kup kr hocs sam greva vn od tle!
Podobna finta je bv lokalih. Recimo tle so pogruntal, da folk v stoje popije pir hitreje kot v sede. Zato bos v pubu zvecer zaman iskal stole .. dalje, clovekova anatomija ne dovoljuje hkratnega govorjenja in pitja. Ergo, ce se pogovarja, manj pije. Ce mu nabijes musko do fula, bo obupal in samo se pil. Postal bo asocialen in svojo depresijo bo zdravu z alkotom. simplz.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Outlaws by Dnevnik Seznam forumov -> Pri nas Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.