Dorje
Pridružen/-a: 14.11. 2006, 10:13 Prispevkov: 4904
|
Objavljeno: 01 Dec 2012 14:53 Naslov sporočila: MLADEMU VALUKU in paranoičnim sovražnikom socializma |
|
|
Vesel sem, da si se po dolgem času oglasil ... !!!
Zdaj pa k temi, ki bi jo rad v odgovoru tebi rad načel:
PRETIRANA KRITIKA SOCIALIZMA ... rdeče zvezde Tita ... BREZ ARGUMENTOV ... !!!
Bojim, da je današnja politika po osamosvojitvi uspešno oprala možgane predvsem mladim, ki nimajo izkušenj in osnove, da bi to kar imamo s čimer koli primerjali, še najmanj z družbenim stanjem zadnjega desetletja pred osamosvojitvijo.
Predvsem se bom ukvarjal s Slovenijo, ki je bila pač v sklopu Jugoslavije.
(Uporabil bom podatke iz prispevka Vlada Klemenčiča!)
Med svetovnima vojnama, za časa Kraljevine Jugoslavije,so slovenske posvetno-cerkvene elite v obrambi svojih ekonomskih privilegijev in ideološko-politično-verskih prepričanj (ne duhovnih) onemogočale razvoj, ki bi bil v prid večini prebivalstva.
Slovenija je imela ob koncu Kraljevine Jugoslavije polovico kmečkega prebivalstva, bila je agrarno prenaseljene in kmetijsko pasivna dežele, s preveč prebivalcev na kvadratni kilometer obdelovalnih površin. Po II.sv.v. je prebivalstvo naraslo, vendar je konec osemdesetih let v kmetijstvu delalo samo še 7 % ljudi. Hkrati se je povprečna samooskrba s kmetijskimi pridelki dvignila na 80 % (danes - samo še manj kot 40 %) ... pri hmelju, piščancih je znatno presegla slovenske potrebe, pri povrtninah, sadju, žitu smo odvisno od letin zadoščali potrebam.
V nepolnih 50 letih je po II. sv.v. Slovenija doživela popoln gospodarski preporod. Odpiranje novih delovnih mest je velik dosežek socializma. Proti koncu osemdesetih smo imeli 860.000 zaposlenih, prejemnikov plač v krajih po vsej Sloveniji. Po življenjskem standardu, merjenim z BDP/prebivalca, smo sredi osemdesetih dosegli 73 % ravni prebivalca Avstrije. Tako visoke zaposlenosti ni Slovenija nikoli več dosegla. Množična izguba delovnih mest po osamosvojitvi in od 2007 naprej bo zapisana v zgodovini kot eden največjih gospodarskih šokov, ki prizadeli prebivalstvo.
Po osamosvojitvi nekako z zgražanjem govorimo, da je med NOB potekala tudi socialna ali socialistična revolucije ... Seveda je ... !!! In ta miselna preobrazba po II.sv.v. je najprej omogočila pospešeno industrializacijo. Podobno kot prej v Nemčiji, Franciji, Belgiji je bil povdarek na temeljnih dejavnostih, proizvodnji jekla, premoga, strojev, električne energije - npr.: proizvodnja električne energije se je povečala za 35 X ... !!! Število zaposlenih v industriji in rudarstvu se je iz 76.000 leta 1939 na okoli 380.000 leta 1988. Število visoko izobraženih ljudi, inženirjev, gradbenih in drugih strokovnjakov je skokovito naraslo, prav tako njihovi dosežki pri gradnji novih objektov, tovarn in energetike. Razvili smo nove izdelke takratne visoke tehnologije turbin, konstrukcij, dvigal in sodelovali pri investicijskih delih v tujini - v Iraku, Iranu, Nemčiji, Rusiji, Indiji, v Pakistanu se vrti nekaj Litostrojskih turbin in mnoga dvigala in žerjavi po svetovnih lukah in pristaniščih ... !!! Iz tega sledi, da je Slovenija imela takrat vrsto sposobni in prodornih direktorjev, privrženih zaposlenim in podjetju. Posamezne vodilne skupine so razvile vsejugoslovanska podjetja ter kar nekaj skupnih naložb za proizvodnjo z znanimi tujimi podjetji kot so Ranault, Semperit, Balckkendeker, Danfoss, Deutz ... itd. ... !!! V podporo gospodarskim vezem so bile ustanovljene naše banke na Dunaju, v Frankfurtu in New Yorku ... !!!
V Sloveniji je prišli do bistvenega preloma sredi šestdesetih. V slovenski gospodarski politiki se je utrdilo prepričanje, da je gospodarstvo preveč enostransko usmerjeno v prodajo na jugoslovanskih trgih in uvoz iz Zahoda. V 20 letih po tem je Slovenija razvila izvozno gospodarstvo in izravnala blagovno menjavo z razvitimi zahodnimi državami. Dejansko je takrat razvila mednarodno odprto gospodarstvo za razliko od socialističnih držav Varšavskega pakta. Seveda je Slovenija imela še obsežno menjavo z jugoslovanskimi federalnimi enotami.
Koprsko pristanišče je simbol gospodarskih dosežkov teh generacij. Za čezoceanski promet je bilo odprto že 1958, ko je v njem pristala prva slovenska ladja Gorica.
Ja Valuk, to vse se je dogajalo v socializmu ... v tistem "zločinskem" sistemu, ki ga nekateri tako radi omenjajo.
Še nekaj iz socializma je morda dobro ... plani ... razne petletke, kjer so se postavljali cilji ali programi razvoja bi po naše rekli ... !!! Me po osamosvojitvi lahko spomniš, da smo imele razen političnega, kot so vstop v NATO in EU še kakšen gospodarski program, ki bi ga zasledovali ... ??? Je zadnja janševa vlada postregla s kakšno pametno gospodarsko usmeritvijo npr. za naslednjih 5 ali 10 let ... konkretno mislim s številkami viri financiranja in konkretnimi programi in izdelanimi načrti ... ???
O saj je bilo v socializmu tudi veliko stvari narobe, kot je prezaposlenost oz. prikrita nezaposlenost. Zaostreni medrepubliški spori, nepravično porazdeljene obveznosti do federacije. Razvoj so spremljale tudi žrtve političnih obračunavanj s pomočjo UDBE in nesrečne usode in nezadovoljstva nekaterih ljudi. Po letu 1990 sta v javnih ocenah prevladala negativno opisovanje obdobja socializma in iskanje krivcev. Vendar niti gospodarski podatki niti anketne ocene življenjskih razmer temu ne pritrjujejo. Na razpolago so redne 10 letne ocene javnega mnenja. Tako primerjava mnenj iz sredine devetdesetih let s s sredino osemdesetih kaže, da je večina ljudi v devetdesetih ocenjevala, da živijo slabše oz. znatno slabše kot sredi osemdesetih let.
Le do kakšnih groznih ocen bi prišli v primerjavi z letošnjim letom ... ???
Groza .... !!! |
|