|
Outlaws by Dnevnik Izobčenci ukinjenega dnevnikovega foruma
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Riki
Pridružen/-a: 27.05. 2010, 03:27 Prispevkov: 606
|
Objavljeno: 13 Dec 2012 13:48 Naslov sporočila: ... Pajdaški kapitalizem je bankrotiral... |
|
|
O prodaji državnega premoženja, referendumih in demonstracijah
V nedavnem intervjuju za Finance je Egon Zakrajšek iz Feda Sloveniji končno natočil čistega vina, ko je dejal, da je naš ekonomski model nacionalnega interesa in pajdaškega kapitalizma bankrotiral. Ker Slovenija ni bankrotirala zgolj ekonomsko, ampak država poka po vseh šivih, si je treba postaviti vprašanje, kje je rešitev za izhod iz krize.
Zakrajšek: Pajdaški kapitalizem je bankrotiral
V omenjenem intervjuju je svetovno najvplivnejši slovenski bančnik brez dlake na jeziku povedal razloge, zakaj je Slovenija po 20 letih samostojnosti zadela ob zid pri sto kilometrih na uro: »Dejstvo je, da je ekonomski model nacionalnega interesa, to je pajdaški ali kronistični kapitalizem, bankrotiral in propadel. S tem je konec. Zdaj je vprašanje, kako iz tega, kako najti izhod. Izgubili smo 20 let. Račun za bankrot pajdaškega kapitalizma je družbi izdan s sanacijo bank, zlasti NLB.« (Finance, 4. decembra 2012)
Zakrajšek je predlagal tudi rešitev za izhod iz krize, kamor nas je potegnila simbioza med pajdaškim kapitalizmom, financiranjem nacionalnega interesa in bančnim sistemom: »Prodati je treba vse.«
Kdo so avtorji nacionalnega interesa
Glavni ekonomski avtorji bankrotiranega nacionalnega interesa so ekonomisti, ki imajo sedež zlasti na EIPF in tudi na ljubljanski ekonomski fakulteti. Imenujmo le medijsko najglasnejše in najvplivnejše: Jože Mencinger, Franjo Štiblar, Franc Križanič, Veljko Bole, Mitja Gaspari, Dušan Mramor, Ivan Ribnikar, Maks Tajnikar, Marjan Senjur, Bogomir Kovač. Glavni politični ideolog nacionalnega interesa je France Bučar, ki je tudi podprl ustanovitev Jankovićeve PS. Njihove lovke segajo povsod: do političnih strank, dominantnih medijev, ekonomskih institucij.
Prvi glasnogovornik nacionalnega interesa in resnični šef EIPF Jože Mencinger sodi med glasne podpornike Jankovićeve PS, ki je nastala na pobudo glavnega strica iz ozadja Milana Kučana. Tudi dekan EF Dušan Mramor javno ne skriva navdušenja nad prvakom PS Jankovićem, pred predsedniško volilno kampanjo pa se je vpisal tudi med podpornike danes odpisanega Danila Türka, ki ga je podprl tudi Kučan. Türka je v njegovem predvolilnem brezplačniku podprl tudi vplivni ekonomist z EIPF Veljko Bole.
Politični krog vodilnih ljudi okoli EIPF in EF, dveh najvplivnejših ekonomskih institucij v državi, je tako sklenjen. Omenjeni ekonomisti sodijo v skupino tako imenovanih uglednih in resnih ekonomistov, ki jim slovenski dominantni levičarski mediji, ki obvladujejo več kot 90 odstotkov medijskega prostora, pripisujejo skoraj že božanski status.
Kučan je stric nacionalnega interesa
Glavni politični boter propadlega ekonomskega modela nacionalnega interesa in pajdaškega kapitalizma je bil skozi celotno tranzicijo Milan Kučan, stric vseh stricev iz ozadja. Bankrotirani model nacionalnega interesa je temeljil na zaprtosti do tujega kapitala, močni lastniški vlogi države, navzkrižni povezavi slovenskih podjetij, bančnem kreditiranju nacionalnih šampionov, veliki zadolženosti podjetij, nepreglednem delovanju trga kapitala in neučinkovitem delovanju pravne države.
V Financah sem že leta 2004, ko je Kučan ustanovil Forum 21, opozoril, da forum uteleša danes propadli model nacionalnega interesa in pajdaškega kapitalizma: »Predstavljajo tako imenovano omrežje old boysov, ki so tudi v tranziciji ohranili elitni položaj. Poslovne in kapitalske transakcije med Forumovimi korporacijami označuje pomanjkanje tržne tekmovalnosti, saj gre za zaprt in samozadosten korporativistični sistem. Korporacije iz Foruma 21 so tudi pobudnice razvpite ideje o zaščiti nacionalnih interesov v gospodarstvu, ki jim omogoča lastniško prepletenost, ščiti pred konkurenco in odpira pot do prevladujočih monopolnih položajev na domačem trgu.« (Glej Korporativna Slovenija, Finance 219/2004)
Slovenija po poti Japonske
V Financah sem spomladi leta 2005 v kolumni Nedemokratična vladavina korporacij napovedal, da Slovenija z ekonomskim modelom nacionalnega interesa stopa po poti bankrotirane Japonske: »Slovenija in Japonska se uvrščata v skupino držav z najmanjšim deležem tujega kapitala, najmanj spodbudnim okoljem za tuje vlagatelje in največjo zaprtostjo nacionalnih kultur za tuje ideje, kar ustvarja idealne razmere za oblikovanje zaprtih in lastniško prepletenih korporativnih omrežij, ki so značilnost korporativnih Japonske in Slovenije.« (Glej Nedemokratična vladavina korporacij, Finance 178/2005)
V kolumni sem že pred sedmimi leti posvaril slovensko javnost, da je tesna prepletenost korporativnih, bančnih in političnih elit na Japonskem privedla do nepreglednega lastniškega, klientelističnega in koruptivnega omrežja, ki se je ob koncu osemdesetih let prejšnjega stoletja zlomilo pod bremenom kopice finančnih škandalov, državo pa pahnilo v dolgoletno gospodarsko in bančno krizo. Poznejši razvoj dogodkov je potrdil, da sem imel leta 2005 še kako prav: slovenski pajdaški kapitalizem je propadel enako kot japonski, oba propadla modela sta za seboj pustila prezadolžena podjetja in bankrotirane banke.
Zakrajšek: Izgubljena desetletja Japonske
Ekonomist Zakrajšek je v intervjuju za Finance pred dnevi opozoril pred usodo propadlega japonskega ekonomskega modela: »Vsi ekonomisti zunaj Slovenije se strinjajo, da ima odlašanje s sanacijo bank strahovite posledice za gospodarsko rast. Japonska ima izgubljena desetletja. Zgodovina bančnih in finančnih kriz kaže, da je treba agresivno in čim prej odgovoriti na težave v bankah. Bančni sistem je kačja glava. Strupeno kačo je treba ubiti, tako da se ji odreže glava. Ta kačja glava je Slovenijo pripeljala v krizni položaj. Po hitri izvedbi slabe banke in očiščenju slabih bilanc bank je treba banke konsolidirati in pridobiti tuji kapital. Privatizacija NLB je nujna. Prodati je treba vse.«
Zakrajškovo sporočilo je jasno: če se želi Slovenija izogniti izgubljenim desetletjem Japonske, mora s slabo banko hitro sanirati banke in jih potem takoj prodati. Ob bankah mora država prodati tudi drugo državno lastništvo in tako presekati nepregledna lastniška, klientelistična in koruptivna omrežja bankrotiranega pajdaškega kapitalizma.
Strici ne dajo državne lastnine
Ko je v soboto minister Šušteršič v pogovoru za agencijo Reuters povedal, da bo država poskušala v prvi polovici leta 2013 prodati deleže v bankah (NLB, NKBM in Abanka Vipa) in nekaterih državnih družbah (Telekom, Zavarovalnica Triglav in Petrol), je v političnem zaledju stricev padla odločitev, ki sta jo včeraj prek medijev jasno sporočili glavni opozicijski stranki PS in SD - opozicija je v celoti proti prodaji bank in državnih podjetij.
Danes ni naključje, da Jankovićeva PS in Lukšičeva SD, ki sta pod močnim vplivom stricev iz ozadja, silovito nasprotujeta vladni napovedi prodaje državnih bank, zavarovalnic in državnih podjetij. Gre za ključno vprašanje, kdo bo upravljal, nadzoroval denarne tokove in lastniško prevzel še vedno neprivatizirane velike korporativne sisteme in banke. Pahorjeva vlada in gospodarska kriza sta namreč močno premešali vodstvene in lastniške karte v Mercatorju, Istrabenzu, Pivovarni Laško, Delu, Petrolu, Savi, Heliosu, Merkurju, NLB in drugih velikih sistemih, ki jih še čaka privatizacija.
Totalna vojna vladni privatizaciji
Vojna proti privatizaciji državnega premoženja poteka že od prvega dne imenovanja nove Janševe vlade. Na začetku smo več mesecev gledali spopad med vlado in AUKN, ki je bil predvsem kadrovska trdnjava Lukšičeve SD. Sledil je upravljavski vakuum v AUKN, ki pomeni novo blokado prodaje državnega premoženja. Kad, Sod in Modra zavarovalnica, ki imajo v lasti pomemben del državnega premoženja, so še vedno pod upravljavskim nadzorom starih kadrov, ki so bili nastavljeni pod prejšnjo vlado.
Sledila sta referenduma o slabi banki in Slovenskem državnem holdingu (SDH). Oba referenduma sta v resnici namenjena politični blokadi prodaje državnega premoženja, saj slaba banka prinaša hitro očiščenje bilanc državnih bank in omogoča tudi hitro prodajo bančnega kapitala. Vse to zelo dobro vedo tudi strici iz ozadja in njihovi politični podaljški, zlasti Jankovićeva PS in Lukšičeva SD, ki ob podpori dominantnih levičarskih medijev kričita, da gre za »razprodajo in krajo stoletja«.
Na koncu so v ospredje znova stopili še zgoraj našteti ekonomski avtorji bankrotiranega nacionalnega interesa z EIPF in EF, ki silovito nasprotujejo prodaji državnega premoženja. Večina od njih podpira tudi predlagane referendume, s čimer kopljejo finančni grob Sloveniji.
Boj na vse ali nič
Strici iz ozadja, ki po padcu komunizma niso nikoli izgubili nadzora nad ključnimi ekonomskimi, finančnimi in medijskimi centri moči v državi, se zavedajo usodnosti današnjega trenutka: če bo Janševa vlada resnično prodala tujcem državne banke in zavarovalnice, velike gospodarske sisteme in medijske hiše, potem bodo za vedno izgubili nadzor nad ekonomsko, medijsko in politično močjo v državi. Zato imajo vsi dogodki v prihodnjih tednih, vključno z referendumi in demonstracijami proti Janševi vladi, v resnici samo en cilj: preprečiti prodajo državnega premoženja in odprtje Slovenije v svet, tudi za ceno padca vlade!
Stanislav Kovač je ekonomist
Vir: http://www.finance.si/8328481/Public-enemy-Pajda%C5%A1ki-kapitalizem-je-bankrotiral.-Kako-se-re%C5%A1iti-iz-brezna |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Riki
Pridružen/-a: 27.05. 2010, 03:27 Prispevkov: 606
|
Objavljeno: 13 Dec 2012 14:03 Naslov sporočila: |
|
|
Ga.Ga. Mišič: "Zadnji čas je, da se umaknete in prepustite prostor nam, ki znamo" (13.12.2012) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Comp
Pridružen/-a: 10.11. 2006, 18:49 Prispevkov: 3245
|
Objavljeno: 13 Dec 2012 15:17 Naslov sporočila: |
|
|
Kaj naj človek odgovori na take pamflete ?
V vojski je veljalo :
drkam kurac, plašim vrane, čekam bolje dane.
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čukica
Pridružen/-a: 04.11. 2006, 19:20 Prispevkov: 2810
|
Objavljeno: 13 Dec 2012 16:25 Naslov sporočila: Stane Kovač je apologet, apologet lumpenkapitalizma |
|
|
Sej bankrotiral je tudi model sebičnega interesa za par % najbogatejših, nad čemer se navdušuje Egon Zakrajšek in čigar protagonist je, ampak o lastnih skrahiranih teorijah ne pove veliko. Tudi ta njegov lumpenkapitalizem za države ne daje potrebnih rezultatov, še več, ta njegov lumpenkapitalizem se z veseljem obrne k mamici državi po pomoč (vse v nacionalnem interesu, jasno) in jo tudi z odprtimi rokami sprejme. Pa naj gre za bailout ali pa za nemško državno subvencioniranje nakupov novih avtov.
Tako kot bomo po vsej verjetnosti državljani te države po zaslugi apologetov lumpenkapitalizma sanirali tudi zgrešene in hazarderske odločitve bank v tuji lasti, ne da bi država karkoli zahtevala v povračilo – aja, apologeti lumpenkapitalizma trdijo, da bo država s prevzemom izgub namesto lastnikov bank zaslužila. Slabe terjatve bo prodajala po najboljši možni ceni – kakšna bo ta cena, ne ve nihče. Če se bo to zgodilo, potem ta zgodba ne bo za ustavno sodišče, ampak kvečjemu za kriminalno sodišče, čeprav ne rečem dvakrat, da ustavno sodišče ne bo raje kriminaliziralo referenduma.
Poglejmo samo, kako so do sedaj reševali NLB. V predvolilni kampanji in na začetku mandata je minister Šušteršič govoril, da v državne banke ne bo vložil niti evra. S tem je sesul večinoma že dogovorjeno dokapitalizacijo NLB. Potem ko so to sesuli, so hoteli v dveh mesecih prodati regionalno banko z več kot petdesetimi podjetji v skupini, ki posluje v desetih državah. In ker se ni izšlo, so na brzino potegnili potezo s coco obveznicami. V banko so nato vložili 380 milijonov državnega denarja, brez evra zasebnega kapitala.
Druga stvar: hja, v PS so kmetje, ki vedo, da premoženja ne prodajaš takrat, ko je kriza in je cena najnižja, takrat kvečjemu kupuješ. Ali nas niso tega zadnjih učili apologeti lumpenkapitalizma? Kupi poceni, prodaj drago, denar bo delal za nas in podoben blablabla.
Ta vlada si očitno domišlja, da zna prodajat, ustvarjanje ji ne gre kaj dobro do rok. Problem je v tem, da vse tako kaže, da niti prodajat ne zna, kar je minister za finance demonstriral pri poskusu prodaje NKBM letos pomladi.
SDH – v njega bi radi stlačili vse, na eni strani Sod, Kad, Dars z nevemkoliko milijardami dolga, nesanirane banke, na drugi pa solidna podjetja, kot sta Telekom in Zavarovalnica Triglav. Kakšen je tle pravi ekonomski razlog?
A mogoče prelivanje akumulacije? Pretakajo lahko več ali manj samo sredstva iz elektro podjetij. Mene recimo zanima, zakaj s to akumulacijo raje ne zaženejo projektov, ki jih elektrogosodarstvo že ima, recimo gradnjo verige hidroelektrarn na srednji Savi. Država bi s tem izpolnila okoljske zaveze do EU in hkrati zagnala domačo ekonomijo. Ali ni to bolje, kot da se ta denar preliva na primer v Sod za denacionalizacijske upravičence?
Tko da, ja, fantje, ne si še delit provizij, ne še delat razpredelnic, počakite še malo |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Comp
Pridružen/-a: 10.11. 2006, 18:49 Prispevkov: 3245
|
Objavljeno: 13 Dec 2012 17:35 Naslov sporočila: |
|
|
Čuki bravo !!!
Vse kar se mi je motalo po glavi kot možen odgovor, si ti prav lepo razložila.
Meni se s takimi pamfleti in floskulami skorajda ne da več ukvarjati.
Sam čudi me, na kakšne preproste finte desnuhom prihaja.
Levakarji le rabimo malo predigre in en kanček noblese in pametnega rezoniranja, da se lahko primerno ogrejemo.
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
velikilustrator
Pridružen/-a: 10.01. 2007, 22:21 Prispevkov: 6419
|
Objavljeno: 13 Dec 2012 21:17 Naslov sporočila: |
|
|
Zdravo
Čukica in Comp kakšen je vajin recept za zmanjšanje vpliva politike v gospodarstvu?
Za mene je to pajdaški kapitalizem in v zadnjih dvajsetih letih smo videli, da v naši kuri ni politike, ki bi bila imuna pred sladkanjem z mastno klobaso.
Moj recept poznata - čimveč državnega premoženja (raz)prodat. Ni mi jasno zakaj mora biti država lastnik Telekoma, bank, ...
VL |
|
Nazaj na vrh |
|
|
pepe
Pridružen/-a: 09.11. 2006, 16:25 Prispevkov: 3062
|
Objavljeno: 13 Dec 2012 21:21 Naslov sporočila: |
|
|
" V Financah sem spomladi leta 2005 v kolumni Nedemokratična vladavina korporacij napovedal, da Slovenija z ekonomskim modelom nacionalnega interesa stopa po poti bankrotirane Japonske: »Slovenija in Japonska se uvrščata v skupino držav z najmanjšim deležem tujega kapitala..."
Katera vlada je že takrat skrbela za nacionalno gospodarstvo in naci-onanlizacijo s pomočjo tajkunov.
takrat nekako se je Ivan skupaj z ministri vlade odpravil v Saudsko arabijo in kot primerno investicijo za vlaganje je vzel s seboj svojo konkibuno, seveda so bili Arabci primerno hladni in od obetanja velikih poslov, so ostali stroški, o katerih se nič ne ve.
Mimogrede, v Mladini je bil objavljan strip v več nadaljevanjih na temo vladnega obiska v S.A.
Seveda pa je Kovač slaven ekonomist, tipa pisun pogrošnih provladnih cajtngov. _________________ ni važen, če je pismen, važno je, da je naš ! |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Comp
Pridružen/-a: 10.11. 2006, 18:49 Prispevkov: 3245
|
Objavljeno: 14 Dec 2012 15:20 Naslov sporočila: |
|
|
velikilustrator je napisal/a: |
Zdravo
Čukica in Comp kakšen je vajin recept za zmanjšanje vpliva politike v gospodarstvu?
Za mene je to pajdaški kapitalizem in v zadnjih dvajsetih letih smo videli, da v naši kuri ni politike, ki bi bila imuna pred sladkanjem z mastno klobaso.
Moj recept poznata - čimveč državnega premoženja (raz)prodat. Ni mi jasno zakaj mora biti država lastnik Telekoma, bank, ...
VL |
Kaj naj ti odgovorim ?
Recimo, una stranka kjer je bil Hanžek pa ovenela lepotica Koširjeva. Tile ljudje so čist fajn, verjamem da so pošteni, verjamem da so dobromisleči ampak verjamem in vem, da tud svojega gospodinjstva ne znajo furat, bi pa kar državne vajeti prejeli v roke.
In podobno vendar drugače, si jaz ne lastim vedenja o tem kaj bi bilo potrebno.
Vem pa, da se ne pustim farbat in me razni katolibani in prepotentni desnuhi ne bodo scat peljali (če se jim roka ustrezno ne trese). |
|
Nazaj na vrh |
|
|
velikilustrator
Pridružen/-a: 10.01. 2007, 22:21 Prispevkov: 6419
|
Objavljeno: 18 Dec 2012 20:48 Naslov sporočila: |
|
|
Zdravo
Comp je napisal/a: |
Kaj naj ti odgovorim ?
Recimo, una stranka kjer je bil Hanžek pa ovenela lepotica Koširjeva. Tile ljudje so čist fajn, verjamem da so pošteni, verjamem da so dobromisleči ampak verjamem in vem, da tud svojega gospodinjstva ne znajo furat, bi pa kar državne vajeti prejeli v roke.
In podobno vendar drugače, si jaz ne lastim vedenja o tem kaj bi bilo potrebno.
Vem pa, da se ne pustim farbat in me razni katolibani in prepotentni desnuhi ne bodo scat peljali (če se jim roka ustrezno ne trese). |
Sem čakal, da me bo Čukica raztrgala kot se je sama pohvalila.
Kakorkoli - nisi mi odgovoril nič, oziroma nisi mi podal recepta za zmanjšanje vpliva politike v gospodarstvu.
Državne firme, oiziroma firme kjer je večinski lastnik država, pri nas postanejo odlagališče zasluženih kadrov (ko je na oblasti nasprotna opcija), oziroma so plen vladajoče koalicije. Izgube teh firm veselo saniramo davkoplačevalci.
VL |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Comp
Pridružen/-a: 10.11. 2006, 18:49 Prispevkov: 3245
|
Objavljeno: 19 Dec 2012 09:35 Naslov sporočila: |
|
|
velikilustrator je napisal/a: |
Kakorkoli - nisi mi odgovoril nič, oziroma nisi mi podal recepta za zmanjšanje vpliva politike v gospodarstvu.
VL |
To je velika dilema.
Bojda znajo Francozi relativno dobro furat državno lastnino.
Pri nas je premalo kritične mase ljudi (vsi se tako ali drugače poznajo ter vsak tako ali drugače paše v neko omrežje) in menim da državna lastnina ne bo nikdar živela kot bi morala.
Pravzaprav menim, da smo nedržavotvorni in bi bilo najbolje, da bi bili nekam prklopljeni.
Osamosvojitev je bila za vse dežele Juge, razen za posameznike ena sama izguba.
Še mal pa Evropi ne bo potrebna dajat Kitajcem izdelke delat, ker bodo kitajčke(vse prebivalce bivše Juge) imeli na lastnem dvorišču.
Tko to je. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čukica
Pridružen/-a: 04.11. 2006, 19:20 Prispevkov: 2810
|
Objavljeno: 19 Dec 2012 17:48 Naslov sporočila: |
|
|
velikilustrator je napisal/a: |
Zdravo
Comp je napisal/a: |
Kaj naj ti odgovorim ?
Recimo, una stranka kjer je bil Hanžek pa ovenela lepotica Koširjeva. Tile ljudje so čist fajn, verjamem da so pošteni, verjamem da so dobromisleči ampak verjamem in vem, da tud svojega gospodinjstva ne znajo furat, bi pa kar državne vajeti prejeli v roke.
In podobno vendar drugače, si jaz ne lastim vedenja o tem kaj bi bilo potrebno.
Vem pa, da se ne pustim farbat in me razni katolibani in prepotentni desnuhi ne bodo scat peljali (če se jim roka ustrezno ne trese). |
Sem čakal, da me bo Čukica raztrgala kot se je sama pohvalila.
Kakorkoli - nisi mi odgovoril nič, oziroma nisi mi podal recepta za zmanjšanje vpliva politike v gospodarstvu.
Državne firme, oiziroma firme kjer je večinski lastnik država, pri nas postanejo odlagališče zasluženih kadrov (ko je na oblasti nasprotna opcija), oziroma so plen vladajoče koalicije. Izgube teh firm veselo saniramo davkoplačevalci.
VL |
Govora je bilo o seciranju, ne raztrganju
Ob novici, da je US prepovedalo referenduma (lani, začuda, so ob ocenjevanju posledic referenduma o pokojninski reformi odločili drugače, čeprav je bila argimentacije zelo podobna, če ne ista), je skoraj škoda izgubljati čas. Fantje so dobilo bianco menico, zdej lahko po njej kracajo številke, kakor se jim zljubi. Milijarde sem, milijarde tja. Nekaj se bo že prijelo.
To, kako je edino pravilno vse prodat je zgolj dogma, tako kot je dogma nacionalni interes.
Ok prodajmo vse. Skupaj z bankami. Saniranimi, za take, kot so, bodo resetatorji težko dobili kupce s kovčki. Samo vedeti je treba, da če bodo banke spet zabluzile (in zakaj ne bi, sej so tudi na razvitem zahodu največ dreka pridelale banke v privatni, ne državni lasti), da jih ne bo prisiljena reševat ta ista naša mama država? Pa čeprav ne bo več lastnica? Bo reševala, bo, ker brez bank pač ni gospodarske dejavnosti. Poskusi zagnat posel z 500 € iz štumfov, boš videl, kako daleč boš prišel.
Državne firme: ma ja, prodat, vse, itak bodo šle samo dobre in tiste, ki jih bo tuji lastnik želel eliminirati - dober vzor imamo v Tobačni ali pa pri Danfossu, ki se je čez noč preselil za Slovaško.
Drugič, kje si pa pobral podatek, da so vse firme, ki so v večinski državni lasti, izgubarji? A Plinovodi, kjer so dobili službe vsi super duper sposobni otroci SDS falagne, so izgubarji? Niso. Kolikor jaz zasledujem, država pospešeno črpa iz državnih firm dividende, ki se jih lahko polasti. V primeru tujega lastništva tega seveda ni. Jaz osebno tega državi ne zamerim, navsezadnje je država dolžna zagotavljat usluge in produkte, ki jih privatnem sektorju ni treba.
Že parkrat sem tle napisala, da država ni po difoltu boljši ali slabši gospodar, država je predvsem zelo drugačen gospodar od kapitala. Interesi so drugi, če poenostavim je v prvem primeru primarni interes oziroma gonilo zagotavljanje storitve (tuintam izdelka) ne glede na donos in strošek, v drugem pa je ROE. Torej so panoge kjer je obvladujoče lastništvo države smotrno in edino pravilno, hkrati pa so druge, kjer je lastništvo države kontraproduktivno.
Itak so vse ekonomije "državne", razlika je zgolj v stopnji intervencionizma, pri čemer je državno lastništvo podjetij samo eden izmed vzvodov, najbrž niti ne najpomembnejši.
Ampak, kot rečeno, tile so že dokazali, da so sposobni vsega, izguba podpisov je bila samo kamenček v mozaiku. Zdaj je US odločilo, kot je odločilo in sezona lova na dobičke se lahko začne. Me prav zanima, a bo Šušmarčič še soglašal s premembami zakona o SDH (sodelovanje opozicije v NS, nadzor s strani računskega sodišča, itd), ali bodo sedaj rekli, ko vas jebe, nič več nas ne more ustaviti. No, granitne kocke mogoče |
|
Nazaj na vrh |
|
|
velikilustrator
Pridružen/-a: 10.01. 2007, 22:21 Prispevkov: 6419
|
Objavljeno: 20 Dec 2012 19:31 Naslov sporočila: |
|
|
Zdravo
Čukica je napisal/a: |
Govora je bilo o seciranju, ne raztrganju |
V medicini je to skoraj enako, kosi so samo lepši pri seciranju.
Čukica je napisal/a: |
Ob novici, da je US prepovedalo referenduma (lani, začuda, so ob ocenjevanju posledic referenduma o pokojninski reformi odločili drugače, čeprav je bila argimentacije zelo podobna, če ne ista), je skoraj škoda izgubljati čas. Fantje so dobilo bianco menico, zdej lahko po njej kracajo številke, kakor se jim zljubi. Milijarde sem, milijarde tja. Nekaj se bo že prijelo. |
Sodbo je potrebno spoštovat, razen če jo zrušimo na evropskem sodišču.
Čukica je napisal/a: |
To, kako je edino pravilno vse prodat je zgolj dogma, tako kot je dogma nacionalni interes.
Ok prodajmo vse. Skupaj z bankami. Saniranimi, za take, kot so, bodo resetatorji težko dobili kupce s kovčki. Samo vedeti je treba, da če bodo banke spet zabluzile (in zakaj ne bi, sej so tudi na razvitem zahodu največ dreka pridelale banke v privatni, ne državni lasti), da jih ne bo prisiljena reševat ta ista naša mama država? Pa čeprav ne bo več lastnica? Bo reševala, bo, ker brez bank pač ni gospodarske dejavnosti. Poskusi zagnat posel z 500 € iz štumfov, boš videl, kako daleč boš prišel.
Državne firme: ma ja, prodat, vse, itak bodo šle samo dobre in tiste, ki jih bo tuji lastnik želel eliminirati - dober vzor imamo v Tobačni ali pa pri Danfossu, ki se je čez noč preselil za Slovaško.
Drugič, kje si pa pobral podatek, da so vse firme, ki so v večinski državni lasti, izgubarji? A Plinovodi, kjer so dobili službe vsi super duper sposobni otroci SDS falagne, so izgubarji? Niso. Kolikor jaz zasledujem, država pospešeno črpa iz državnih firm dividende, ki se jih lahko polasti. V primeru tujega lastništva tega seveda ni. Jaz osebno tega državi ne zamerim, navsezadnje je država dolžna zagotavljat usluge in produkte, ki jih privatnem sektorju ni treba.
Že parkrat sem tle napisala, da država ni po difoltu boljši ali slabši gospodar, država je predvsem zelo drugačen gospodar od kapitala. Interesi so drugi, če poenostavim je v prvem primeru primarni interes oziroma gonilo zagotavljanje storitve (tuintam izdelka) ne glede na donos in strošek, v drugem pa je ROE. Torej so panoge kjer je obvladujoče lastništvo države smotrno in edino pravilno, hkrati pa so druge, kjer je lastništvo države kontraproduktivno.
Itak so vse ekonomije "državne", razlika je zgolj v stopnji intervencionizma, pri čemer je državno lastništvo podjetij samo eden izmed vzvodov, najbrž niti ne najpomembnejši.
Ampak, kot rečeno, tile so že dokazali, da so sposobni vsega, izguba podpisov je bila samo kamenček v mozaiku. Zdaj je US odločilo, kot je odločilo in sezona lova na dobičke se lahko začne. Me prav zanima, a bo Šušmarčič še soglašal s premembami zakona o SDH (sodelovanje opozicije v NS, nadzor s strani računskega sodišča, itd), ali bodo sedaj rekli, ko vas jebe, nič več nas ne more ustaviti. No, granitne kocke mogoče |
Saj sem jaz tudi napisal - prodajmo, da bomo postali normalna džava, kjer bomo vsake kvatre reševali zasebne banke. To pomeni, da bi tudi jaz imel raje kakšen drugačen sistem, kjer zasebna lastnina ne bo edini bog, kamor vsi molimo, ampak trenutno jaz ne vidim druge alternative, d abi lahko predlagal kaj drugega. Ena od idej/želja predstavnikov ljudstva v MBju je samooskrba MBja. Saj ideja je lepa, ampak kako bomo pa to uresničili se mi ne sanja. Oziroma povedano še drugače - vedno se čudim vse super ekonomistom, ki mi bluzijo, da mora biti tudi v zdravstvu konkurenca zavarovalnic, ker samo to pomeni da bomo dobili najbolj poceni najboljše zdravstvene storitve. Vse te pravljične teorije temeljijo na tem, da zavarovalnice ne delajo za čimvečji dobiček, temveč delajo za dobro zavarovancev. To je bedarija na kubik.
Granacija, da se kaj ne preseli kam je samo državni lastnik, sem napisal zakaj sem proti temu.
Ne pišem, da so vse firme zgubarji, pisal sem da ne delajo s takšnimi dobički kot bi lahko, da prej ali slej postanejo odlagališče kadrov, da morajo rihtat prijateljske biznise itd. Recimo, pri nas je direketor Elektra Sovič (bivši župan, veleposlanik, ... - čistokrvni politik). Dvomim, da Elektro lahko propade, četudi je njegov direktor Sovič.
Ker tile ne znajo pazit na podpise, ne znajo vzgajat svojih sinov/hčerk, .... je čas da jih zamenjamo s takšnimi, ki bodo to znali.
VL |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čukica
Pridružen/-a: 04.11. 2006, 19:20 Prispevkov: 2810
|
Objavljeno: 21 Dec 2012 08:44 Naslov sporočila: |
|
|
velikilustrator je napisal/a: |
Zdravo
[Sodbo je potrebno spoštovat, razen če jo zrušimo na evropskem sodišču. |
Kaj misliš s tem, spoštovati? Upoštevati? Seveda, upoštevati in realizirati jo je treba, ampak spoštovati ...... Prebrala sem jo. Tega, kar so napisali, ne morem spoštovati.
velikilustrator je napisal/a: |
Saj sem jaz tudi napisal - prodajmo, da bomo postali normalna džava, kjer bomo vsake kvatre reševali zasebne banke. To pomeni, da bi tudi jaz imel raje kakšen drugačen sistem, kjer zasebna lastnina ne bo edini bog, kamor vsi molimo, ampak trenutno jaz ne vidim druge alternative, d abi lahko predlagal kaj drugega. Ena od idej/želja predstavnikov ljudstva v MBju je samooskrba MBja. Saj ideja je lepa, ampak kako bomo pa to uresničili se mi ne sanja. Oziroma povedano še drugače - vedno se čudim vse super ekonomistom, ki mi bluzijo, da mora biti tudi v zdravstvu konkurenca zavarovalnic, ker samo to pomeni da bomo dobili najbolj poceni najboljše zdravstvene storitve. Vse te pravljične teorije temeljijo na tem, da zavarovalnice ne delajo za čimvečji dobiček, temveč delajo za dobro zavarovancev. To je bedarija na kubik.
Granacija, da se kaj ne preseli kam je samo državni lastnik, sem napisal zakaj sem proti temu.
Ne pišem, da so vse firme zgubarji, pisal sem da ne delajo s takšnimi dobički kot bi lahko, da prej ali slej postanejo odlagališče kadrov, da morajo rihtat prijateljske biznise itd. Recimo, pri nas je direketor Elektra Sovič (bivši župan, veleposlanik, ... - čistokrvni politik). Dvomim, da Elektro lahko propade, četudi je njegov direktor Sovič.
Ker tile ne znajo pazit na podpise, ne znajo vzgajat svojih sinov/hčerk, .... je čas da jih zamenjamo s takšnimi, ki bodo to znali.
VL |
Nisva se razumela, jaz ne želim, da se vse proda, ker nam madžarski primer kaže, da to tudi ni rešitev. Želim in upam pa, da bo država enkrat v prihodnosti začela upravljat s tem premoženjem na način, da bo služil državljanom, ne otrokom politikov in njihovim priležnicam. Sem za to, kar se čedalje bolj pogosto izvaja tudi v zibelki kapitalizma, v delavski solastnini.
In skrajno sprevrženo se mi zdi, ko naši domači apologeti prodaje bank ne povedo tistega, kar sem napisala že prej, da bomo tudi v prihodnosti še vedno primorani dokapitalizirati in reševati banke. V zadnjem SP je pismo Andreja Cetinskega, če ga nisi še prebral, ga preberi. Zelo poučno.
Strinjam se s tistim, kar je napisal Kovač v Mladini, prosto po spominu, da je kriza v vsej razsežnosti razkrila slabosti sodobnega kapitalizma, ki sta predvsem dve: sprevrženost korporativnega upravljanja v zasebnem sektorju in nesposobnost fiskalnega obvladovanja javnega sektorja. Nam zdaj tupijo, da bo zasebni sektor poskrbel za naš družbeni standard, kar je absurd in oksimoron. "Hčerke" pa se bodo lažje zaposlovale tudi v primeru, da vso državno lastnino prodajo, ne mislit, da zainteresiranikupec ne bo znal pokazati ustrezne hvaležnosti.
V glavnem, nimam dobrega občutka. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
velikilustrator
Pridružen/-a: 10.01. 2007, 22:21 Prispevkov: 6419
|
Objavljeno: 25 Dec 2012 11:16 Naslov sporočila: |
|
|
Zdravo
Čukica je napisal/a: |
Kaj misliš s tem, spoštovati? Upoštevati? Seveda, upoštevati in realizirati jo je treba, ampak spoštovati ...... Prebrala sem jo. Tega, kar so napisali, ne morem spoštovati. |
Če je ne bomo spoštovali sodbe, smo enaki kot Hrabroslav Prestrašeni.
Čukica je napisal/a: |
Nisva se razumela, jaz ne želim, da se vse proda, ker nam madžarski primer kaže, da to tudi ni rešitev. Želim in upam pa, da bo država enkrat v prihodnosti začela upravljat s tem premoženjem na način, da bo služil državljanom, ne otrokom politikov in njihovim priležnicam. Sem za to, kar se čedalje bolj pogosto izvaja tudi v zibelki kapitalizma, v delavski solastnini. |
Sva se razumela. Jaz bom prodajo zagovarjal, ker slovenska politika tega ni sposobna narediti.
Delavsko solastnino seveda podpiram, ampak naj bo prostovljno. Lastnik firme se naj prostovoljno odloči, da bo dal del firme delavcem.
Čukica je napisal/a: |
In skrajno sprevrženo se mi zdi, ko naši domači apologeti prodaje bank ne povedo tistega, kar sem napisala že prej, da bomo tudi v prihodnosti še vedno primorani dokapitalizirati in reševati banke. V zadnjem SP je pismo Andreja Cetinskega, če ga nisi še prebral, ga preberi. Zelo poučno. |
Zato pa jaz povem, da bomo banke vedno reševali - pa naj bodo zasebne ali državne. Bankirji niso kapitalisti, so socialisti.
Čukica je napisal/a: |
Strinjam se s tistim, kar je napisal Kovač v Mladini, prosto po spominu, da je kriza v vsej razsežnosti razkrila slabosti sodobnega kapitalizma, ki sta predvsem dve: sprevrženost korporativnega upravljanja v zasebnem sektorju in nesposobnost fiskalnega obvladovanja javnega sektorja. Nam zdaj tupijo, da bo zasebni sektor poskrbel za naš družbeni standard, kar je absurd in oksimoron. "Hčerke" pa se bodo lažje zaposlovale tudi v primeru, da vso državno lastnino prodajo, ne mislit, da zainteresiranikupec ne bo znal pokazati ustrezne hvaležnosti.
V glavnem, nimam dobrega občutka. |
Tudi to drži, ampak mi moramo najprej priti do normalnega kapitalizma, potem pa iščimo rešitev za ta kapitalizem, ki res ne deluje (dobiček je moj, izgube so naše).
Se opravičujem za pozni odgovor - ampak zombiji nimamo dosti časa.
VL |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Čukica
Pridružen/-a: 04.11. 2006, 19:20 Prispevkov: 2810
|
Objavljeno: 25 Dec 2012 20:08 Naslov sporočila: |
|
|
Če je ne bomo spoštovali sodbe, smo enaki kot Hrabroslav Prestrašeni.
A ne, to pa ne. Nismo enaki. Jaz nimam možnosti vplivat na to, da politika spoštuje sodne odločbe. Mene prisilijo v spoštovanje. Hrabroslav Preplašeni si kar sam določa, kdaj bo sodno odločbo spoštoval, kdaj ne.
Zato imam o kaki sodni odločbi lahko tudi ne-spoštljivo mnenje, ampak to na politiko in njeno spoštovanje sodnih odločb nima prav nikakršnega vpliva.
Se pa strinjam, da jih je treba uresničevati. To pa ja. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|